A Szfinx az ősi feljegyzések szerint a "Nyugati Folyosó Őre". Ez az elnevezés kevésbé ismert, de a Szfinx legtitokzatosabb jelzője is egyben. Sokáig a nyugati folyosó alatt a Szfinxet a Khepren piramissal összekötő fedett folyosót értették, amelyből szinte alig maradt valami az utókornak. A Szfinx, mint ismeretes kelet felé néz, de éppen emiatt a nyugati folyosó őre, mert a piramisok a Nilus nyugati partján állnak. Egyes elméletek szerint a Piramisok és a Szfinx sorsa örökre összefónódott, mert a hatalmas szobrot és a gizai Piramisokat a jelek szerint földalatti folyosók kötik össze.
A Szfinx alatt huzódó járatok:
A vizsgálatok alapján nemcsak egy terem van a Szfinx alatt, hanem egy föld alatti folyosórendszer, amely összeköti a szobor alatti termet a gizai piramisokkal. Nem kizárt, hogy ez lehetett a tényleges nyugati folyosó, amelyet a Szfinx őrzött. A nagy csarnok mellett látható egy kisebb kör alakú oszlopcsarnok is, amelynek pontos rendeltetése még nem ismert.
A Szfinx és a gizai komplexum:


A Szfinx alatt található teremből a föld alatt haladva mind a három piramist zavartalanul meg lehet közelíteni anélkül, hogy ez akárkinek is feltünne. Nem kizárt, hogy az egyiptomi papok ezeket a járatokat használták s igy a piramisokba úgy is beléphettek, hogy erről az égvilágon senki sem tudott. A kép alapján már érthető, miért van a Nagy Piramis aljában az egyiptológusok által álsirnak nevezett terem. Annyi biztos, hogy a legalsó teremben egy homokkal eltömített kútat fedeztek fel, amely tulajdonképpen nem más, mint a Szfinxet a Nagy Piramissal összekötő folyosó függőleges aknája. Ezek a járatok nem ismeretlenek a témával foglalkozó kutatók számára.
A gizai komplexum föld alatti folyósóinak kijáratai:
A gizai komplexum képe egy másik nézetből:

Ezek után egyáltalán nem kizárható, hogy a mondabeli Feljegyzések Csarnoka nem más, mint a Szfinx alatt felfedezett terem, amely a gizai piramisokkal van összeköttetésben. Az alábbi elmélet szerint a piramisok és a Szfinx nagyjából egy időben kellett, hogy felépüljenek vagyis az egész komplexum egy terv része volt és nem spontán módon bővítették. Az Orion elmélet szerint a gizai komplexum egyszerre épült legalábbis az alapok mindenképpen és az egészet úgy hangolták, hogy az Orion csillagképet tükrözze. Erre utalhat a piramisok elhelyezkedése valamint a Szfinx keletre, az egykori oroszlán csillagkép irányába történő tájolása. A témával foglalkozó kutatók egy része nem tartja kizártnak, hogy az Iribu bolygóról érkezett istenek kivánták igy megjelőlni a helyet, hogy az emberek emlékezzenek arra honnan is jöttek az első idők istenei. Akárhogy is történt a piramisok állnak és a jelek szerint még közel sem oldották meg az összes titkot, amelyek ezeket a monumentális építményeket körülveszik.
Hozzászólások