Az Ankh kereszt az egyik legrégibb szimbólum, amit amulettként használtak az ősi Egyiptomban. A fáraók a tudás és az öröklét jelképeként viselték, de a kereszt gyakran jelenik meg a főbb egyiptomi istenek kezében is. A jelképet az élet kulcsának is tartották, mely a világegyetem életet adó és az azt fenntartó erőit jelképezi, a vizet és a levegőt. A hurkos kereszt eredetére és jelentésére már számos elmélet született. Howard Carter feltételezése szerint a kereszt az emberi nemi szervek primitív ábrázolása. De vannak olyan elméletek is, mely szerint a kereszt eredetileg Ízisz anyaistennő övére kötött csomó volt, egy másik pedig szandálszíjnak tartja. Más elképzelések szerint az Ankh, a Napot ábrázolja a horizont felett, azaz a Nap keletről nyugatra tartó útját, ahol a hurok a Nílust jelképezi.
Azonban sokak figyelmét kerüli el, hogy III. Ramszesz templomának egyik falán ez a kereszt életre kel. Az alábbi képen jól látható, hogy több nyújtott fejű, vékony testű és karú alak, két-két „botot” tart a kezében. Habár a fal festése már erősen megkopott, de a legalsó baloldali lény egyik mandula alakú, nagy fekete szeme -a többi lényé ha halványan is- még most is jól kivehető.
Ennek tükrében feltételezhető, hogy az Ankh kereszt valójában a tudást, az örök életet jelentette, amit ezek a kicsi lények hoztak a Földre. Miután valamilyen okból az emberek segítői elhagyták a Földet, ezután születhetett meg az emlékükre és tiszteletükre ez a leegyszerűsített ábrázolás.
III. Ramszesz kis szürkéi a "villámló" bottal
A baloldali szem teljesen, a jobboldali szemnek viszont csak a körvonala látható
A török szürke /2008/
Hozzászólások